robolahing enne algust

Enne algust.


27. septembril toimus Raadi lennukiangaaris Robolahing 2018. Robolahing on puldiga juhitavatele või autonoomsetele lahingurobotitele mõeldud võistlus, kus masinad püüavad üksteist spetsiaalselt võitluse jaoks ehitatud areenil kahjutuks teha. Osa võttis 19 võistkonda. Taplemine oli tõhus, kuigi mitmetel robotitel ilmnesid juba enne lahingut tehnilised probleemid ja mõned ei jõudnuki areenile. Seevastu teised andsid täiega.

Raadi lennukiangaar on sedalaadi ettevõtmisteks vähemalt vaatajatele suurepärane koht. Juba hoone ise häälestab külalise brutaalse taplemise lainele. Ruum, milles võistlus toimus oli hästi kujundatud - treppidena tõusvad gladiaatorivõitluse amfiteatri astmed, millelt oli tõepoolest igalt poolt hea ülevaade areenile. Lisaks sinakas valgus, võitluse klaaspuur, aeg-ajalt areenilt üles pahvatavad leegid ja siin-seal üle ruumi leegitsevad tünnid - tunne, mis sellega loodi, pani tõepoolest ootama sädemeid pilduvat võitlust. Järgmisel korral soovitaksin aga, et õhtujuhi kõlarid tõstetaks kõrgemale, mitte ei jäetaks klaasseina ette, sest nagu ka siia juurde lisatud videotest näha - need olid ainsad asjad, mis segasid teatud nurga all vaatemängu sajaprotsendilist nautimist.

kolmas võitlus:


ja teine võitlus:


Korraldus oli muidu väga hea, parkimine oli hästi korraldatud, vaatemängude juurde oli kohale organiseeritud sobiv toitlustus, WC-d, seintel suured ekraanid, s.h. ekraan võistkondade robotiruumiga, õhtujuht, kelle räägitut oli hea kuulata, sest ta rääkis asjast, mitte ei puhunud niisama juttu ja muidugi - täpsus. Kui õhtujuht kuulutas välja, et asi algab täpselt 32 minuti pärast, siis nii see ka oli, ning vahepealsed ajalugemised olid samuti pidevalt juurdevoolavale rahvale abiks. Ainus, mida mina oskaks soovitada, on see, et kui aeg jõuab nulli, siis lähevad peale robotid, mitte ei hakata enne veel reegleid ja kohtunikke tutvustama. Selle töö saaks ooteaja sees ära teha. Ja teine mõte, mis tekkis - äkki saaks ühel ekraanil näidata korraks suurelt ka kõiki võistlustulle minevaid roboteid - näiteks sel hetkel mil neid areenile üles seatakse ning miks mitte ka mingi väike äpp telefoni, kus saaks näha roboteid, nende karakteristikuid ja kui on, siis ka varasemat võistluste ajalugu.

Rahvast oli palju, väga palju oli ka lapsi, kellest, nagu õhtujuhi küsimuse peale selgus, paljud on ise ehitanud Lego-roboteid. Arvestades, et Robolahingu eesmärk on tekitada inimestes huvi robootika, inseneeria ning mehaanika vastu, siis ürituse külalise seisukohalt võin öelda, et need eesmärgid täitis üritus kuhjaga. Väga huvitav oli ja kuigi minus endas pole kübetki inseneri tekkis endalgi tahtmine võistlusel osalemiseks üks tapjarobot kokku panna.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0571)