„Kapten, me hakkame lähenema piirsügavusele. Laeva kere ei pea varsti enam rõhule vastu. Mida teha?“ küsib närviline tüürimees kaptenilt.
„Tüürimees Golubov, ärge liialt muretsege – saatke lihtsalt insener Aristov mootorit parandama!“
„Aga kapten, seltsimees Aristov tegeleb praegu tulekahjuga laoruumis.“
„No saatke siis seltsimees Denisov,“ sõnab kapten kärsitult.
„Aga kapten, seltsimees Denisov on hetkel tegevuses raketiruumi veest tühjakspumpamisega,“ selgitab Golubov.
„Neetud, aga Stepanov? muutub kapten murelikuks.
„Meeskonnaruumis lõksus. Kõik luugid olid kinni kiilunud.“
„Onegin?“
„Tema, eee…“ Golubov kõhkles hetkeks. „Ta kustus koridori ära. Liialt palju viina, kapten.“


„Aga minge siis ise, tüürimees,“ käsutas kapten.
„Ma ei saa, pean minema hapnikupumpasid parandama,“ tõestuseks toob ta oma triibulise pluusi alt välja pataka kulunud ning narmendavaid paberilehti. „Näete, mul on isegi käsiraamat kaasas.“
Kapten võtab valvelseisangu, „Olgu seltsimees Golubov, ma teen seda siis isiklikult,“ ning asutab end juba minekule, kui tüürimehe piuksuv hääl talle teatab: „Kapten… Kraken…“


Logo

Lauamäng „Red November“ jutustab härjapõlvlastest Nõukogude tuumarakette kandvas samanimelises eksperimentaalses tuuma-allveelaevas, kus kõik kipub viltu minema: hapnikupumbad jukerdavad, ähvardades kõiki laeval viibijaid lämbumissurmaga; tüürid kiiluvad kinni, sukeldudes aluse järjest sügavamale, kus rõhk seda puruks tahab pigistada; reaktori jahutusvee pumbad ütlevad järjest üles, andes kõigile suurepärase väljavaate saada pastöriseeritud konservi sisuks… Ilmselt pole mõtet väga mainidagi lekkivaid kereplaate, pidevalt lõõmavaid tulekahjusid ning kusagil rootorilaba löökide taga luusivat krakenit… See aga pole pooltki nii hull kui tegelik probleem – laevas hakkab viin otsa saama! Lootus pole aga täiesti kadunud, kuna abi on juba teel. On vaid tarvis veel tunnike vastu pidada…

See 2008 esimest korda ilmavalgust näinud lauamäng paneb mängijad proovile allveelaevas, kus nad peavad mänguajas vastu pidama 60 minutit. Selleks tuleb neil rinda pista kõigi eelnevalt mainitud ebameeldivustega ning selle käigus ka ellu jääda. Tegu on koostöömänguga, kus kõik püüavad ühiselt oma lekkivat, põlevat ning igal muul moel hävinguohus laeva päästa. Koostööst hoolimata aga on mängijatel võimalik võita ka individuaalselt – selleks tuleb vaid püüda akvalangiga pinnale jõuda ning loota, et kõik ülejäänud hukka saavad ega saa tribunali ees tunnistusi anda.

pic456494 md

Mängukarp on pisike ning kokkupakkimisel tuleb mahutamisega tublisti vaeva näha, et pärast kogu kraami karpitoppimist kaas kenasti peale saada. Juba see on kena vihje, millised olud valitsevad allveelaevas. Mängulaua peamiseks kujunduselemendiks on pisike allveelaev, millest ei puudu mootoriruum, reaktor, hapnikupumbad, raketihoidla ladu ega ka kapteni kajut, kuhu on peidetud laeva suurim alkoholivaru. Eraldi radadega märgitakse kolme esimese eelmainitu tähtsa elemendi seisukorrad. Mängulaua ümber aga jooksevad iga mängija ajamäärajad, millega märgitakse käigujärjekorda ning järelejäänud aega. Komponendid on korralikust materjalist ning plastikust härjapõlvlasekujukesed üpriski detailsed.

pic383375 md

Aastal 2011 tuli mängust välja ka teine trükk. Tehtud muudatused hõlmasid vaid suuremat karpi ning mängulauda, mis muudab küll karpitoppimise ja mängimise lihtsamaks, kuna laual on rohkem ruumi, kuid mis ei ole kokkuvõttes määravad. Samuti asendati paksust papist esememärgid kaartidega. Märgatavaid sisulisi muudatusi ei tehtud.

Kuna mängulaud püüab teha kõik endast oleneva, et seda võimalikult raskeks muuta, tuleb härjapõlvlastel ellujäämise nimel higimull otsa ees mööda laeva tormata ning vaadata, et kõik korras oleks. Tihtipeale tuleb rist ette lüüa ning asuda tulekustutiga võitlusesse leekide vastu, koos mutrivõtmega oma käsi mootorisse toppida või midagi muud purunenut parandada. Iga tegevus võtab aga aega, kuid selle kulutamise määr jääb mängija enda südametunnistusele, õnnestumise üle otsustab aga 10-tahuline täring. Kui mängija leiab, et ta suudab mootori või hapnikupumbad ära parandada 5 minutiga, liigutab ta enda ajamäärajat 5 minutit edasi ning veeretab täringut. Kui tulemus on kulutatud ajaga võrdne või väiksem, saab härjapõlvlane sellega hakkama ning võib järgmisel käigul järgmist väljakutset minna otsima. Kui ei, on ta raisanud 5 olulist minutit tühja tuult tallates. Muidugi on võimalik mängijal kasutada parandamiseks, pumpamiseks või kustutamiseks ohutud 10 minutit, kuid see tähendab üldiselt, et sel ajal, kui ta rahulikult vigu lapib, tekib mujal laevas neid selle ajaga 3-4 juurde.

Käigud ei toimu mängust traditsioonilise „päripäeva“ meetodil, vaid käiguõiguse saab alati mängija, kellel on pääsemiseni kõige rohkem aega. Seega kipub järjekord pidevalt muutuma, paistes algul üpriski segasena. Sellise süsteemiga püüab mängu disainer Bruno Faidutti jätta muljet käigupõhise ja samaaegse käigusüsteemi sümbioosist, kus mängijad toimetavad laevas näiliselt samal ajal.

Mike Hulsebus

Pildi autor Mike Hulsebus

Sündmused toimuvad vastavalt kaartidele, mida mängijad iga 2-3 kulutatud minuti eest tõmbavad. Neist lähtuvalt levivad tulekahjud, lekkivad kereplaadid, kiiluvad uksed kinni ning kõik muud hädad, mida üks maarott võib vaid unes näha. Mida enam mängijaid, seda rohkem tõmmatakse kaarte ning seda rohkem muutub algselt viisakas allveelaev teraskirstu sarnaseks. Samuti võivad kohati tekkida kriisid, mis võivad härjapõlvlased koheselt märga hauda viia. Sellisteks sündmusteks on näiteks mootorite täielik seiskumine või kogemata väljalennutatud tuumaraketid, millega päästetakse valla uus maailmasõda.

Mike Hulsebus-2

Pildi autor Mike Hulsebus

Kuigi olukord võib mitmel korral tunduda täiesti lootusetu, ei ole härjapõlvlased siiski täiesti ilma abita jäetud – laeva laoruumides leidub kõiksugu nodi, mis ellujäämist hõlbustada võivad. Sealt võib leida tööriistakaste, mootoriremondi käsiraamatuid, rakettide deaktiveerimiskoode, sõrgkange ning kummist vanniparte… ja loomulikult viina. Viimane on igasuguste parandustööde juures suurepärane abimees, muutes kõik nii lihtsaks ja loogiliseks. Samuti on see ainuke võimalus tuld kustutada, kui tulekustutit käepärast ei juhtu olema – kaanid pudeli sisse ja kasutad kustutustöödeks kasvõi omaenda nägu. Loomulikult on liigsel joomisel ka kõrvalnähud, nagu näiteks teadvuse kaotamine, mille tõttu võib õnnetu härjapõlvlane ära uppuda või kuhugi kambrikesse sisse põleda.

Kaardid

Igal mängijal on lisaks mängunupule veel ka kaart, millega ta oma härjapõlvlase seisundit jälgib. Iga pudeliga muutub oht ära vajuda järjest reaalsemaks. Siinkohal võib abi olla eriti kangest kohvist, mis kuklakarvad püsti tõstab ning pea otsekohe selgeks teeb. Kahjuks leidub kambüüsis vaid üks kohvikann, mistõttu on see ressurss võrdlemisi piiratud.

Suremise osas on mäng võrdlemisi karm – kui ikka ära upud või tuhaks põled, on sinu laul lauldud ning edaspidi peavad sinu seltsimehed ise hakkama saama. Muidugi on juhendis ka „vähem surmavate surmade“ versioon, mille kohaselt komberdab oma peidupaigast välja kaine, kuid tühjade taskutega härjapõlvlane, et võtta oma vapra langenud lahingukaaslase koht. Võimalik on ka teiste mängijate härjapõlvlast rünnata, püüdes sõrgkangiga tema kolpa sisse taguda.

red-november-gnome

„Red November“ oleks suurpärane peomäng, mida pisut napsise peaga mängulauale visata ning mängima hakata. Tal on selleks olemas kõik eeldused – lihtsus, lõbusus ning fataalsus. Kahjuks aga on selle geniaalne külg ka kirstunaelaks uutele mängijatele, kelle jaoks on mängusüsteem üpriski võõrastav, et seda kusagil peomelus napsitanuna selgeks saada. Sellest hoolimata on tegu üüratult lõbusa ning väga palju melu tekitava lauamänguga. Loomulikult ei tasu sellest mängust otsida sügavamat strateegiat või suhtuda laualtoimuvasse surmtõsiselt, kuna tegu on siiski mänguga, kus omaenda lolluse, vussiläinud täringuveeretuse või õnnetu kaardi tõttu võib sinu härjapõlvlane kõrvad pea alla panna.

shott

Jakub Ukrop on hakkama saanud ka pisikese java-põhise arvutimänguga, mis laseb mängijatel kuvari taga allveeseiklusi läbi elada. Teha saab kõike, mida ka laua taga (v.a. tahtlikult/kogemata nuppe ümber ajada), mis on mänguga mitte tutvunud isikutele võrdlemisi segadustekitav, kuna programm ei paku mingeid seletusi võimalikele käikudele. Mängu võib tõmmata siit:….
pic456493 lg
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0690)