liisa

Ulmestaar


Sellekuine ulmestaar Liisa Vesik on ulmekogukonna kauaaegne liige ning jõudnud selle käigus olla isegi ulmeühingu president, lisaks on ta avaldanud mitmesuguseid teadustöid ning muude hobide poolest tegeleb aktiivselt koertega.

1. Mida praegu loed?
Terry Pratchett "Maskerade" on mu praegune une-eelne raamat, mida loen natuke, itsitan omaette ja jään magama. Käisin Metropolitan Opera ülekandeid vaatamas ja tekkisid mitmed seosed ooperimaailmaga, mida seal raamatus kujutatakse, niiet tekkis tahtmine üle lugeda.
Lugemata raamatute järge ootavad nt "Star Wars: Aftermath", "Words of Radiance", "The Wise Man's Fear", mida tahaks kätte võtta vaba päeva hommikul, et mitte riskida magamata ööga töönädala keskel. 

2. Mis naelutab sind raamatu külge?
Kui ma ei suuda läbi näha, mis on loos enne toimunud ja kuidas kõik lõpeb. Kui pikkade kirjelduste asemel on vihjed, mille alusel lugeja ise mõttepildi loob. Kui tegelased pole üheselt head või halvad ja neis on midagi, mida endas ära tunnen. Kui raamatus on veidi huumorit ja sõnaseadmise oskust.

3. Ulme kolm lemmikut? Paari lausega neist lugejaile.
Lemmik on minu jaoks raamat, mille ma otsin välja üle lugemiseks. Seal on mingi meeleolu, teema või lugu, mida tahan uuesti läbi elada. Vahel loen raamatu uuesti otsast otsani läbi, vahel on ta õhtune voodikaaslane, kellega on mõnus veidi aega veeta.

Roger Zelazny "Creatures of Light and Darkness" paelub mind oma lühikeste eri vaatepunktidest jutustatud juppidega ja tegelastega, kes võivad olude muutudes korrapealt ümber otsustada, mida nad edasi teevad. Enamik tegelasi on mütoloogilise taustaga ja üleloomulike võimetega, nad on elanud kaua ja neil on omad vaenud, armastused, soovid. Üks selle raamatu plusse on see, kui lühike see on, kui sellestsamast oleks saanud venitada paksu tellise. 

Terry Pratchetti "Last Continent" on mul nii tihti käes olnud, et tean seda peaaegu peast. Kui peaksin soovitama ühte Kettamaailma raamatut, siis just seda. Tõsi, nagu paljude muude Pratchetti raamatutega, tuleb kasuks, kui tabad ära, mille üle nalja tehakse. Selles raamatus antakse tuld evolutsiooniteooria usutavuse ja Austraalia kohta käivate stereotüüpide pihta. Tore äratundmishetk on ka Lucky Luke'i multikatest tuntud ratsutamine. Prachett on meister kirjeldusi esitama nii, et ta otseselt ei kirjeldagi midagi. 

Brandon Sanderson "Way of Kings" oli üle hulga aja paks fantasy-raamat, mida ei suutnud käest panna, kui kord lugema hakkasin, isegi kui esimesel lugemisel mõni tegelanse mõttetult igav tundus. Üle lugemisel pakkusid need juba palju rohkem huvi. Maagia ja mõõgavõitlus ja au ja armastus ja salakavalus. Tegelastele keskenduvate pealiinide vahele pikitud vahepalad on pildikesed, mis maailma elavamaks teevad ja huvitavaid tahke lisavad. Ja – illustratsioonid!

Sanderson on selle poolest hea autor, et ta suudab heal tasemel kiiresti ja palju kirjutada, ka mitut sarja korraga. Erinevalt paljudest teistest sarjadest mind ei heiduta teadmine, et raamat on plaanitud 10-osalisest sarjast esimene.

Kuu arvustus


Välistasin esiteks kõik liiga lühikesed arvustused ega hakanud neist enamusi isegi mitte üle lugema. Pikaajaline BAASi-lugemise kogemus on tõestanud, et väga napilt midagi lihtsalt suurepärast suudavad teose kohta öelda ülivähesed ja väga väga harva. Lisaks eelistan ka ise pigem pikemaid ja ülevaatlikumaid tekste kui nappe ja ammu vaimukuse kaotanud vaimutsemisi stiilis "pole ulme" või mingi roppus.

Taivo on hoolsalt arvustanud Soome ulmet. Kiitos! Tervikuna võiks kuu arvustuse selle töö eest anda, aga üksikuna võttes pole ükski arvustus eriti tugev. Pikima arvustuse oli see kuu üllatuseks kirjutanud Kristjan Ruumet, kes muidu eelistab pigem napimat arvustusvormi. Ju siis suutis teos piisavalt muljeid tekitada, ent ülevaade minus igal juhul mingit erilist huvi selle raamatu vastu ei tekitanud.

Tunnustada tuleb ka Kristjan Rätsepa visadust eepilise impeeriumiehituse ulme lugemisel. Sorry, kui mõnda Stirling-David Drake austajat solvan, aga arvustus ei tekitanud samuti mingit tahtmist seda teksti lugeda.

Triinu Merese puhul oleks tahtnud, et lisaks plusside ja miinuste üleslugemisele oleks veel midagi olnud.

Sära on taas ette võtnud oma lemmikteema ehk Lovecrafti. "The Tomb of the Old Ones" on Silver Säralt huvitav arvustus juba seetõttu, et tutvustas mulle täiesti tundmatut teooriat sellest, et Antarktikas on olnud kunagi iidseid linnu. Seega kokkuvõtteks otsustasin huvitekitavuse ja informatiivsuse tõttu valida just antud teksti kuu arvustuseks.

Metsavana

Tallinna ulmikute kolmas reede


Septembrikuu reede Tallinnas Üheks ilusaks septembrikuu reedeks oli määratud kohtumine kohas, mis oli enne teada. Sex Püstols oli end kulla ja karraga ära ehtinud, et ulmikute seltskond vastu võtta. Võtsin istet lauas, kuhu Silver galantselt ruumi tegi. Jalad selga ja Valli baari tal minek. Eks tuleb minna, kui hing ihkab. Aga esimene oli lahkunud juba enne minu tulekut. Vara kogunemisele, vara ära. Kiirel ajal käib kähkukas ka, Loodus ei salli tühja kohta ja soosib värsket verd. Liina ja Andreas tulid. Tulid ja tõid kaasa rõõmu. Mängurõõmu. ..... mängu põhimõte, et võidab see, kel mängu lõpus kõige rohkem raha. Liina, Annika, Sveta, Margus, Andreas ja Tõnis läksid mammonat jahtima. Ehita raudteed, osta ja müü maad, nii see rikkus majja tuleb. Algajale naeratas ka seekord õnn, sama kindlalt, nagu võileiva kukkudes vorst suudleb põrandat. Õnn on salakaval ja uinutab valvsuse. Seda Margus juba teab. Ta kasutas juhust ja palus mul kogunemisest lugu teha, süda hell ja hea, ütles jah. Indrek, Tanel, Müstiline Mees (tagiga mees, kel pole FB kontot), Silver (kes läks Valliga tülli ja tuli tagasi), Taavi, Andreas ja Riivo lõid oma maailma. Nende maailma kuulusid Brandon Sanderson, kirjutamistehnikad ja seebikad. Luubi all olid Dark Matter ja Killjoys. Mingil ajal läks siblimiseks. Üks tõusis ja teised jäid, siis lahkus järgmine. Üheteistkümnendamal tunnil oli kutse väga tugev, jäid vaid kolm viimast. Jäid, et juua oma klaasid tühjaks ja kaduda öhe.

Svetlana
Mäng, mida mängiti, oli Last Spike

^3A2B23A03C7B2B97962F7B8F51A084CF920B63C8D1C5798166^pimgpsh fullsize distr
^04DF53DEAFC715A78FDDE419D674E92F9AAE10D7DA320F1943^pimgpsh fullsize distr
^CA179A3E2A62E04E5AF85C15BE3D389E7B0EE6AA1E16534D2C^pimgpsh fullsize distr
^B97BAC80577A2A69DF209F0A9BCC933BA1D3277DBC8AFC8B73^pimgpsh fullsize distr
^E34BC9D092607198970DFD2A69E449E3AE29EF5E076A3F93A7^pimgpsh fullsize distr
^FAE0970512532CE585CB56A63DADA387A1D0D0FAAA13389F1A^pimgpsh fullsize distr

Troonide lauamängu turniir


Game of Thrones


Lauamangud.ee kuulutas välja Troonide mängu lauamängu – A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) – Eesti II turniiri:

Taas on Westerose võimsamad kojad omavahel riidu läinud, et selgitada välja, kes saab oma tagumenti puhata ühel maailma kõige ebamugavamal toolil (toim. – raudtroonil). Registreerimine on küll Reaktori ilmumise ajaks läbi, kuid ehk mõnel väga innukal huvilisel õnnestub veel end korraldaja läbi sisse suruda. Kui ei, saab vähemalt kaasa elada. Osaleda võib ka siis, kui Sa lahingukunstis veel nii vilunud ei ole – reglemendist leiad info, kus saab mängu reeglitega tutvuda ja kuidas turniiriks harjutada.
Ajakava:

Osalejate registreerimine 21.–30. oktoober 2015
Eelvoorud 2.–15. november 2015
Poolfinaalid 16.–29. november 2015 (toimuvad, kui registreerunuid on vähemalt 18)
Finaal 5. detsember 2015 (olenevalt finaalmängus osalejate soovist võib ka olla mõni muu kuupäev)

>Turniiri reglement

Registreerimisvorm

Troonide mängu lauamängu (A Game of Thrones: The Board Game) Eesti II turniiri korraldab lauamängupood lauamangud.ee (Fortuna Games OÜ).

Korraldaja kontaktid turniiri küsimustes on:
e-mail wvaask@gmail.com
telefon 5699 3920

Tartu ulmikud


2015-10-09 19.11.09


Veiko Belials tähistas sel kuul Õlleministeeriumis enda seitsmenda luulekogu ilmumist. Igaüks kes õlut tahtis pidi ka ühe luuletuse valjult ette lugema seega siis omamoodi ulmikute luulepäev või nii.
Peale õlu lõppemist sai muidugi taas "maisemate" või siis pigem tavapärasemate teemade juurde siirdutud ehk näiteks mitu tundi transhumanismist lobisetud.

1
2

Pildi Veikost tegi Metsavana ja ülejäänud kaks kaadrit Raul Sulbi.

Maaraamatukogutöötajate päev


30. oktoobril toimus Palamusel XV maaraamatukogutöötajate päev, kus Maniakkide Tänav pidas ettekande teemal „Eesti ulmekirjanduse põnev maastik.“ Ettekandeks oli aega 25 minutit ja selgus, et selle aja jooksul jõuab tegelikult vaid kriipida Eesti ulme pealispinda. Kriibitud ta igatahes sai. Selles mõttes on tore, et meie ulmemaastiku huumusekiht on päris paks ja seda lisandub aina juurde. Lisaks rääkis Raivo Suni samuti ulmelähedasel teemal: „Kas Google muudab meie lugemisharjumusi?“
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0687)