rivo

Ulmestaar


Selle kuu ulmestaariks on Rivo Mägi. lisaks paadunud ulmefännile on Rivo veel soojusvõrgu operaator ja veganina loomavaba toidu propageerija.

1. Mida praegu loed? Hetkel polegi ühtegi ulmekat pooleli, mis on üsna tavapäratu. Aga just mõnda aega tagasi lugesin järjest läbi Saladusliku Tsaari teise ja kolmanda osa. Järgmiseks on end valmis pannud Heinrich Weinbergi “Pimesi hüpates”, Simon Clarke “Trifiidide öö” ja Täheaeg 15. Weinbergi raamat tekitab juba ette mõnusat ootust, sest seni ilmunud lood on olnud minu maitse järgi. Üldiselt kulub palju lugemisaega ka muu kirjanduse, sealhulgas erinevate õpikute ja käsiraamatute, lugemiseks, ja siis on ulmekatel lausa teraapiline mõju.

2. Mis naelutab sind raamatu külge? Mulle meeldib kui raamat mu täielikult hõivab. Kui raamatut lugedes hakkab fantaasia nõnda kaasa lendama, et ma istun justkui kinosaalis. Töötab kõige paremini romaanide puhul. Miskipärast kogumikud mulle niimoodi ei mõju, vist on lugude üleminekud liiga järsud ja sageli ma loengi sellepärast kogumikke loohaaval ja pean lugude vahepeal pausi. Üldiselt olen ma leplik lugeja ja suudan teinekord ka suht igavast raamatust rõõmu tunda, huvitav on näha lamedate tegelaste taustal põnevat maailma või vastupidiselt hallis maailmas toimetavaid ägedaid karaktereid.

3. Ulme kolm lemmikut? Paari lausega neist lugejaile. Ainult kolme lemmikut välja tuua on küll keeruline. Minevikus sobrades arvan, et esimese korraliku ulmelitaka andis mulle 1992 aastal Keith Laumeri “Põrgukoerad”. See oli hoogne märul kurjadest tulnukatest kosmosest, kes varastasid Maa sõjameeste ajusid ja pistsid need siis kuskil kosmilisel sõjatandril oma tankide sisse. Kui enne sattus ulme lugemislauale suht juhuslikult, siis peale seda raamatut hakkasin ma spetsiaalselt ulmekaid valima. Samas ei tea öelda, mis emotsioon tekiks seda teost uuesti lugedes. Tol ajal lugesin enamuse ajast väikelinna raamatukogu kesist valikut, aga õnneks oli ka raamatukoguhoidjal sarnane maitse ja ta oskas palju soovitada. Sellest ajast võiks lemmikuteks lugeda Arthur C. Clarke “Linn ja tähed”, Clifford D. Simaki “Nagu õieke väljal” ja John Wyndhami “Trifiidide päev”.
Hilisemalt on sügavalt puudutanud Vernon Vinge raamatutega “Leek sügaviku kohal” ja “Sügavik taevas”; Charles Strossi “Accelerando”, Leo Kunnase Gort Ashryni triloogia. Siiski on palju raamatuid, mis ei tule ehk kohe meelde, aga on lugemise hetkel tundunud parima raamatuna maailmas.

Raamatute paksuse teemal.


mandi vastused


Eelmises Reaktoris oli küsitlus raamatupikkuste teemal. Nagu tulemused näitavad, siis 63% vastanutest on valmis ostma 200 lehekülje pikkuseid raamatuid, hoolimata sellest, et enamuses ulme alaliikides peale noorsookirjanduse peavad välismaa kirjastajad sellist käsikirja liiga lühikeseks, mis ei müü. 9% vastanutest eelistaksid osta pigem 300 lehekülje pikkuseid raamatuid ja 27% vastanutest ostaks raamatute asemel hoopis midagi muud :)

Ropecon 2016


Ropecon 2016


Nüüd varsti, 29. - 30. juulil, toimub Helsingi messikeskuses Ropecon 2016. Tegu on Soome ühe mõnusama rolli-, laua ja miniatuurimängude messiga, mida saadab mõnus melu, head mängud ning Soome suvine leitsak. Juba kaks aastat järjest on seal käinud ka Reaktori välisreporter Reaktori lugejatele festivali kohta infot kogumas. Sel korral toimub festival esimest (ja loodetavasti ainukest korda) Helsingi messikeskuses, kuna Ropeconi tavaline toimumispaik - espoo konverentsikeskus - on järgmise aastani remondis.

Erinevalt läänelikest messidest, võib Ropeconil mäng ning melu kesta läbi öö, mis tavaliselt nii lähebki. Aukülalistest on praegu teada Claus Raasted, Taani LARPiguru ning Ross Watson, tuntud lauamänguautor ja kirjanik.

Nagu tavaks, on korraldajate poolt organiseeritud tasuta ööbimine, kuid magamiskoti võiks kaasa pakkida.

Loodan, et messil näeb seekord rohket eestlaste-poolset osavõttu. Toimub see ju otse üle lahe ning on senimaani andnud väga meeldiva elamuse.

Rohkem infot: https://2016.ropecon.fi/en/frontpage-ropecon-2016/

Must Kast: Nornide mängud


norni


Must Kast esitleb küberpunklavastust „NORNIDE MÄNGUD” - vanaskandinaavia eepose "Vanem Edda" ainetel.

Nornide kuulutust pead sa ehk kõluks
või arutuks ahvioimuseks,
aga vees sina upud, kas või aeruta pärituult:
mis määratud hukkuma, hukkub.
(Vanem Edda, tlk Rein Sepp)

Kõrgtehnoloogilise, kuid rusustunud elukeskkonna ääremaadel põgenevad kolm erineva minevikuga noort naist. Kelle eest? Kuhu? Miks? Kes on too noormees, kes varjudest välja imbub? Ja kes on nemad – nornid? Hingetud jälitajad, kurja käsilased, mängumanipulaatorid, muutuste motivaatorid? Nemad on saatusemäärajad, kelle eest pääsu ei ole. Nemad ja nende mäng, mis saab põgenikud igal juhul kätte. Ning nüüd ei jää muud üle, kui loota vaid endale. Liitlasi selles mängus pole.

Lohutus tulevikus hargnev karge, karm ja jõuline lugu keskendub kolme kangelanna (vale)valikutele, valgustab läbi vihkamise ahelreaktsioonid ja küsib, kas lõppematute rollide ja topeltidentiteetide peegelmaailmas on armastus ja sõprus üldse võimalikud. Kui kellelegi ei või kindel olla, kas endale võib? Või on ka valikud manipuleeritavad ning kõik teed viivad vaid hukule? Miks me valime nii, nagu valime? Kas saaksime etteantud rajalt eemalduda?

Ulmelises ja muusikalises keskkonnateatri lavastuses „Nornide mängud“ kohtub vanaskandinaavia eepos „Vanem Edda“ küberpungiga. Eesti teatrimaastikul haruldane hoiatuslik ulmeteema toob fookusesse virtuaalmaailma peibutised ning kütkestavad ohud. Lavastuse tekst on kirjutatud lavastaja Jaanika Juhansoni poolt koostöös näitetrupiga ning põhineb seni Eestis algmaterjalina kasutamata vanaskandinaavia eepose „Vanem Edda“ kangelaslauludel (Rein Sepa tõlkes). Seekordne rõhuasetus on mõnevõrra tavatu – lood minevikuhämarusest on tõstetud tulevikuruumi, simulatsioonide ja mängude maailma, kus tegelikke võitjaid ei leidu. Või siiski?

ESIETENDUS 3.07.2016 kell 19.00
Tartus Raadi lennukiangaaris (Roosi 83)
AINULT 7 ETENDUST JUULIS
5.07, 6.07, 7.07, 8.07, 9.07, 10.07 kell 19.00

9.juuli etendus on viipekeelse tõlkega ja sellele eelneb lavaruumi tutvustus pimedatele ja vaegnägijatele.

5.-10.juuli etendustele järgnevad arutelud trupi ja lavastajaga, mida modereerivad ja mille külalisteks on erinevad kultuuritegelased.

KESTUS
3 h vaheajaga
Uksed avatakse kell 18.00.
Kohapeal on avatud kohvik. Söögi- ja joogipoolist pakub Vein ja Vine!

Etenduspaika pääseb jalgsi kesklinnast 20 minutiga - tuleb kõndida Roosi tänava lõppu ja pöörata paremale esimesse lennukiangaari (Roosi 83, viidad üleval).
Etendusruum on ratastooliga hõlpsalt ligipääsetav.

PILETID 12 EUR (õpilane, tudeng, pensionär) / 15 EUR
Grupisoodustused: alates 5st inimesest 10 EUR / 12 EUR
Erivajadustega inimesele sooduspilet 12 EUR, saatjale tasuta. Ligipääs ratastooliga on olemas.
Kooli- ja noortegruppide õpetajale/noorsootöötajale on sissepääs tasuta.
Piletid müügil Piletilevis ja tund enne etenduse algust sularaha eest kohapeal.
Lisainfo: info@teatermustkast.ee

KOHTADE ARV ON PIIRATUD! Osta pilet ette juba täna, et garanteerida endale istekoht.

NB! Musta Kasti sõber Hektor hostel pakub etenduste päevadel Tartus soodsat peatuspaika. Perioodil 3.-10. juuli on kõik broneeringud märksõnaga "MUSTKAST" 10% soodsamad. Broneerimine: www.hektorhostels.com

Teatriteaduse üliõpilaste Liina Laanese ja Kätriin Jõesoo blogi lavastuse valmimisprotsessist: https://lavastusnornidemangud.wordpress.com/

Lisaks toimuvad neljal korral mängu-teemalised tasuta loengud Genialistide Klubis:
7.06 kell 18.00 Tarmo Jüristo „Mis on mäng?“
9.06 kell 18.00 Sven Heiberg „Mäng ja tehnoloogia“
14.06 kell 18.00 Andrus Org „Mäng ja ulmekirjandus“
16.06 kell 18.00 Loone Ots „Mäng ja müüt“

www.teatermustkast.ee

Lisainfot facebookis: https://www.facebook.com/events/1543639679273647/
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0595)