Teadlaste Öö festivalinädal algas Ulmeühingu jaoks kohe esmaspäeval, 26. septembril, kui Maniakkide Tänav tegi Tartu kirjanike majas ulmejuttude kirjutamise töötoa. Kahjuks oli osalejaid ainult neli.

Kolmapäeval, 28. septembril käisid Mann Loper ja Mairi Laurik Kiviõli Gümnaasiumis rääkimas endast, ulmest ja kirjutamisest. Samuti tegid nad väikese ulmekirjutamise töötoa. Osavõtjaid oli 21.

mannmairi

Foto: Hanna-Liina Kingsep


Eesti Lastekirjanduse Keskuse ulmeklubis oli neljapäeval külas ulmeguru Jüri Kallas Kes esitas kuulajatele linnulennuline ülevaade ulme ajaloost (kuigi see polnud Teadlaste Öö raames, sobitub see toimetuse arust samuti toimunud ürituste ritta).

04tead


05tead

Foto: Ene Kallas

Reedel toimus kogunisti kaks üritust Tallinnas ning üks Tartus. Tallinna Tammsaare Muuseumi Teaduskohvikus arutlesid ulmekirjanduse tähenduse ja mõtte üle Jüri “Ulmeguru” Kallas ja Ulmekirjanduse Baasi pidaja Andri Riid, kohvikut modereeris Peeter Helme. Juttu tuli sellest, kui palju ulmekirjandus toetub teadusele, kuidas see "teadusele toetumine" tegelikkuses välja näeb, milliseid nõudmisi ulme lugemine lugejale ja selle kirjutamine kirjanikule esitab, kui läbinägelikud on olnud ulmekirjanikud oma tulevikuprognoosides ning kas selliste prognooside täidemineku protsent võiks ühtlasi olla ulmekirjanduse kvaliteedi näitajaks. Lisaks toodi näiteid mõningatest markantsematest täppi ja möödaennustustest ning räägiti ka ulmest üldisemalt. Üritus läks ise täismajale ehk kohaletulnutel oli kohati raske istekohtigi leida.

10tead

Foto: Ene Kallas

Need kes Tallinnasse ei sattunud, võivad toimunust osa saada ERRi vahendusel. Või lugeda Andri Riidi ettekandeks koostatud referaati siitsamast Reaktorist.

Samal päeval Tartus esines Siim Veskimees Kivilinna Gümnaasiumis kaks korda - ühe korra 5.-6. klassidele ja teise korra 7.-8. klassidele. Ta rääkis ulmest laiemalt, selle alamžanritest ja andis ka ülevaate eesti ulmest.

Rahvusraamatukogu väikeses saalis oli 30. septembril vestlusring "Mart Laari "Sügissõda" teaduse ja ulme piiril". Kahjuks ei saanud Mart Laar osaleda, sest pidi seoses presidendi valimistel kujunenud erakorralise olukorraga olema presidendi juures. Aga Tartust jõudis üritusele appi Siim Veskimees (kes oli ka raamatut lugenud) ning toimus vestlus Leo Kunnase ja Siim Veskimehe vahel. Vestlust modereeris Veiko Belials. Kuulajaid oli üheksa. Leo Kunnas oli oma sõiduvees ja rääkis Vabadussõjast ning Eesti riigikaitsest, lahkasime alternatiivajalugu laiemalt ja Laari raamatut kitsamalt, jutuks tulid ka analoogid (Hanno Ojalo "1939. Kui me valinuks sõja..." ja Eero Lattu "Kaitstud Eesti"). Jõuti järeldusele, et see ajahetk oli eesti rahva jaoks niivõrd traumaatiline kogemus, et on nõudnud mitmekordset alternatiivajaloolist lahtikirjutamist, et üle saada iseendi reetmise mõrust kogemusest. Kuulajatel näis olevat huvitav. Kõigil oli kahju, et Mart Laari ennast kohal polnud, sest oleks olnud huvitav kuulda, mida tema neist mõttekäikudest arvab.

Peale üritusi jätkasid ulmikud kogunemist ja muljetamist esialgu Hr Mauruse pubis ja öö edenedes Hargla kodus.

15tead


17tead


19tead


24tead


Foto: Ene Kallas
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0654)