logoSellel kevadel oma esimest ametlikku juubelit tähistav Hearthstone on tänu oma kasvavale mobiilsele nõole kogunud vähem kui aastaga üle 20 miljoni huvilise enda ümber. Uurime, kuidas on Blizzard Entertainmenti loodud "Südamekivi" nõnda lühikese ajaga taolise massiivse kasutajaskonna ära teeninud

Müstilistest koletistest pakatav ning nii graafilisel kui helilisel tasandil iga Warcraft –i saaga fänni fantaasiaid realiseeriv Hearthstone on kogumiskaartide lahinguväli, mis keerleb nii mängijate omavaheliste kui ka arvuti vastu toimuvate käigupõhiste duellide ümber. Lahingu alguses saavad mõlemad osapooled endale kindla arvu suvalisi võlukaarte oma isiklikust kaardipakist, millede kogumikku lisandub igal võitluse uuel käigul üks suvaline kaart sellest samast kaardipakist. Kaarte saavad mängijad kordamööda lauale hakata laduma, et oma vastasele tuupi teha. Nende maagiliste kaartide võimed ulatuvad vastase vigastamisest ja enda tervendamisest kuni müstiliste koletiste kutsumisele enda eest võitlema kui ka nende samade koletiste võimete täiendamiseni, sarnanedes põhimõttelt oma žanri vanematele eakaaslastele Yu-Gi-Oh! –ile ning Magic: The Gathering –ile. Iga kaardi käimisele on kehtestatud ka manahind. Kui lahingu alguses antakse mõlemale mängijale kasutada käiguks vaid üks mana, mis piisavalt odava kaardi puudumisel võib sundida hoopis käiku vahele jätma, siis igal järgneval käigul on mängijatel kasutada eelnevast üks mana rohkem, tipnedes kümne managa. Siit tuleb mängu sisse ka dilemma – kas kulutada väärtuslikku võluvõimet ühele kallile ning võimsale või mitmele odavale ning nõrgemale kaardile. Lahingu võidab see, kes suudab esimesena tühjendada vastase elubaasi.

enemysummonminion

Lahingu esmaseks ülesandeks on valida millised algselt kätte antavatest kaartidest enne mängu algust välja vahetada. Lisaks põhikaartidele antakse teisena alustavale mängijale enne tema esimest käiku ka üks manamünt, millel puudub kulu, kuid annab selle omanikule väljamängimisel üheks käiguks lisamana. See võrdsustab natuke esimesena käimise eelist. Käigu alguses täidetakse kasutaja manakristallid. Oma käigu ajal võib mängija käia välja täpselt nii palju kaarte kui mana seis võimaldab. Nendeks kaartideks on käsilasekaardid, mis kutsuvad väljakäija poolele vastavalt kaardile kindla ründe- ning kaitsejõuga abilise, loitsukaardid, mis võimaldavad enda armeed tugevdada või vastase armeed nõrgestada, relvakaardid, mis annavad lisaks välja käiva mängija käsilastele ka tema kangelasele ründeõiguse, ning salakaardid, mis paljastuvad ning teostuvad alles siis, kui vastane sooritab salakaardil ette nähtud teo. Välja käidavaid kaarte eristab lisaks tüübile ka nende spetsiifilised omadused. Nii võivad käsilased omada ühtlasi näiteks elustavat võimet ning loitsukaardid hoopis vastast rünnata või mõne tema käsilase enda poolele needa. Lisaks kaartide lauale mängimisele saab käigu ajal mõne enda vähemalt ühe käigu laual viibinud käsilasega ka vastase kangelast ning tema käsilasi rünnata. Iga käik kestab kuni mängija otsustab selle üle anda või lõpeb käiguks ette nähtud aeg.

enemyspecial

Taolisi lahinguid saab pidada kolmes eri vormis: seikluslaad, mis võimaldab mängijal nautida arvuti vastu mängides uusi lugusid ning ühtlasi täiendada oma oskusi, duellilaad võimaldab üle interneti võistelda kaasmängijatega, et panna proovile oma senised teadmised ja nipid, ning veelgi julgemad saavad kätt proovida areenil, kus peab tegema enne lahingut ridamisi valikuid ning seejärel seisma silmitsi mitmete ohtlike vastastega. Mängijate tasemete üle peetakse arvet nende auastme (ing.k. rank) järgi, mida saab tõsta võites auduellides teisi sama auastmega mängijaid.

modeadventureheroic

Lahingu saatuse ei otsusta siiski mitte ainult lahingutegevus, vaid ka ettevalmistumine. Selleks antakse mängijale esmalt valida millise kangelasena soovib ta lahingus võistelda, saades iga kangelasega erineva kaks manat maksva lisavõime. Valikus on:

hearthstone heros

Druiid (druid) – mitmekülgne võitleja, kes pöörab tähelepanu nii elustamisele, kaitsele kui ka ründele. Druiididel on eriline võime muunduda loomaks, mis suurendab tema ründe- ning kaitsevõimet. Druiididel on lai baas kaarte, mille eripäraks on nende mitmeotstarbelisus, ehk mitmed druiidi kaardid omavad erinevat efekti, olenevalt sellest, kas neid kasutada kaitseks või ründeks. Druiidi kaardid keskenduvad peamiselt enda karakterite tugevdamisele ning vastase otsesele haavamisele.

Kütt (hunter) – küttidel on harukordne oskus võita vastast distantsil, enne suurema lahingu algust. Lähivõitluses peavad nad aga sageli alla vanduma. Vibu võimaldab neil vigastada vastast ka ilma oma kaartide ning koletiste abita. Küti jaoks on oluline keskenduda korraga mitmele vastasele, seetõttu suudab ta oma kaartidega vigastada ühel käigul tervet armeed. Küti käsilastel on ka harukordne võime tõsta enda ning kaasvõitlejate ründevõimet.

Maag (mage) – maagid on kuulsad oma imeliste võluteadmiste poolest ning kuigi see oskus võimaldab neil rünnata oma vastast ning tema kaitsearmeed erilise jõuga, on maagid füüsiliselt vägagi haavatavad. Võlurid toetuvad põhiliselt oma loitsudele. Need võimaldavad teha enneolematuid rünnakuid ning sooritada salajasi käike. Kaitseline jõud on maagidel aga silmatorkavalt nõrk, mistõttu võib iga täägirünnak neile saatuslikuks saada.

Paladiin (paladin) – kui tahad kedagi, kes talub kõik vastase hoobid, siis vali paladiin. Nende rasked kaitserüüd ning hämmastavad elustamisoskused võimaldavad neil taluda hoomamatult suurt ründejõudu. Lisaks on nende poolt ka raudmeeste armee, kust neil on võimalik igal käigul üks abimees välja kutsuda. Paladiinidel ei ole küll kõige tugevamad liitlased, kuid selle eest on neil terve rida loitse, millega ka oma kõige nõrgemad liitlased tõelisteks terastankideks muundada. Paladiinidele pole ka võõras käsivõitlus, mistõttu on nad alati valmis ise relva kätte võtma ja lahingusse astuma. Eriti ohtlikuks teeb nad aga erakordne elustamisvõime ning käsilaste oskus üksteisest lisajõudu ammutada.

20131107022814a0dmip819ic14t95

Preester (priest) – preestrid pole küll eriti tugevad lähikontaktiga lahingus, kuid nende maagilised oskused võimaldavad neil leida kaitset ning pakkuda vasturünnet enne vastaste saabumist. Nad suudavad end elustada ka kõige raskemas olukorras. Kuigi preestrite pärusmaaks pole võimsad metallgolemid ega tuldpurskavad lohed, on preestrid eriti oskuslikud oma käsilaste tervendamises. Preestrite motoks on: „kes tasa sõuab, see kaugele jõuab“, mistõttu nad keskenduvad peamiselt oma armee koosseisu kasvatamisele ning elushoidmisele kui olemasolevate käsilaste tugevdamisele.

Kelm (rogue) – kelmide rünnakut pole kunagi võimalik ette aimata. Nad korraldavad üllatusrünnakuid ning nende lahingukombod on hoolikalt välja kavandatud. Kelmidel on alati varuks pistoda, millega vastast pussitada. Nad on kuulsad skeemitajad, mistõttu oskavad nad oma käsilastega ühel hetkel kaduda ning järgmisel hetkel lahinguväljale endisest tugevamas koosseisus tagasi ilmuda. Kelmi armee strateegiaks on vastase vältimine, kuni tekib sobiv ründemoment, ning siis lükata rivist välja kogu vastase armee.

Šamaan (shaman) – olles ise sõjaliste oskusteta, pole šamaanist nii väga kasu lahingus kohapeal, kuivõrd selle koordineerimisel. Oma tootemitega juhivad nad lahingukulgu ise otseselt sekkumata, kuid neid ei tasu alahinnata, sest nad mängivad üle nii mõnegi raudse sõdalase. Šamaanid pole eriti tuntud oma loitsude võimust, küll aga oma käsilaste meeletu kiiruse poolest. Nad suudavad rünnata mitmeid kordi ilma, et vaenlane jõuaks silmagi pilgutada. Seda ei kergenda ka asjaolu, et šamaani tootemid võivad teha tema käsilastest pea vankumatud raudtalad.

Nõid (warlock) – musta maagia ning deemonlike koletiste valitseja põletab ja hävitab oma vastased. Ta on nõus kübekese oma elust ohverdama lisakaartide nimel, kui see toob talle kokkuvõttes võidu. Nõiad usuvad, et lahingus on oluline koostöö, seetõttu on nad võimelised kokku kutsuma eriti suure armee, kes üksteist tugevdab. Nõidade põhiliseks sihtmärgiks on vastase süda, seega on nad õppinud selgeks eelkõige ründavad loitsud.

Sõdalane (warrior) – sõdalased usuvad, et sõjaline edu peitub varustuses ning taktikas. Oma raskevarustusega on nad nii kardetud vastased kui hinnatud liitlased. Sõdalased on keskendunud oma kaitselise võimekuse tagamisele. Aga ära karda kõige rohkem sõdalase armeed, vaid tema relva. Sõdalane võib lahinguväljal võidelda mitme käsilase eest ja oma läbimatu soomusrüüga on tema võitmiseks vaja suuremat sorti kahuriväge.

deckbuildpaladin

Veelgi suuremaks strateegiliseks näitajaks kujuneb sõjaväljal aga mängija oskus koostada enne lahingut oma kaardikogust kolmekümnest kaardist koosnev kaardipakk. Sealjuures tuleb silmas pidada, et mitmed kaardid moodustavad koos tugeva sünergilise kombo, jättes üksikult aga kärbsedki ellu. Algselt antakse käputäis kaarte mängija isiklikku kaardikogusse, kuid aja jooksul on võimalik kaardipakikesi juurde teenida või osta, saades nõndamoodi lisaks juhusliku valiku kaarte (CCG mängijatele tuttavad kui boosterid), mis suurendavad kaardipaki koostamise strateegilisi võimalusi. Kui juhtub, et mõni pakist saadud kaart kaardikogus juba eksisteerib, on võimalik see mitmekordselt oma hoolikalt valitud kaardipakki lisada, suurendades nii vastava kaardi esinemistõenäosust lahinguväljal. Kaardipaki saab moodustada iga kangelase kohta eraldi, jättes vabad käed ka kangelase spetsiifika arvestamisel.

Hearthstone Screenshot 1.30.2015.02.48.17

Siinkohal mängu olulisemad elemendid lõppevadki. Hoolimata vahepealsetest uuendustest tabas mind sellelgi korral sama ebameeldiv üllatus, mis aasta tagasi – peale paaripäevast mängimist on kadunud suurem isu jätkata. Seda põhjusel, et mäng muutub strateegiliselt rutiinseks ja üksluiseks. Isegi, kui mängija koostab täiesti perfektse kaardipaki, pole tal võimalik määrata millises järjestuses kaardid talle sülle kukuvad. Lisaks puudub igasugune ülevaade eesootava vastase kohta. Ja ärgem unustagem, et juba heade kaartide kogumine nõuab õnnelikku kätt. Seega, hoolimata kõigest, on mängus väga suur roll juhusel.

victory

Kui Te soovite nautida meeldivat põgusat kaardimängu mõnusas õhkkonnas ning seda kodust lahkumata, siis ma soovitan Teile Hearthstone‘i. Oma graafilise, helilise ning lihtsuse võlus tõstab ta mu meeleolu igal korral, kui ma mängu avan. Kui Te soovite aga vaimset pinget, strateegilist lahingut ning võrdset võistlusmomenti, siis paraku peate Te suure tõenäosusega Blizzardi järjekordses üllitises pettuma, kuna oskuste roll on selles mängus suuresti piiratud.

© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0743)