h6ff-vertikaal-est  scaledJuba teist aastat toimus ka HÕFFil Melies lühifilmide võistlusprogrammi raames ka Haapsalus lühifilmide vaatamine. Sel aastal oli võistlustules 8 filmi – mõned head, mõned mitte nii head. Oli õudust, huumorit, goret… igale maitsele midagi.

Selle aasta žürii hulka kuulusid Ameerika filmifestivali Fantasia korraldaja Stephanie Trepanier, Taani filmiteemaliste telesarjade ning raadiosaadete korraldaja Elias Eliot ning Hollywoodi filmistuudiote Universal ja Paramount esindaja Eestis Siim Rohtla.

Gaasimees/The Gas Man
Suurbritannia

Üpriski jabur ning sisutühi film gaasiarvesti hooldaja külaskäigust üksi elava naise juurde, mis tundub iga hetkega järjest kõhedam. Film püüab pidevalt pinget tõsta, kuid vaatajana on keeruline aru saada, mis põhjusel see pinge peaks tõusma. Mees on sõnaaher ning naine muutub iga hetkega järjest närvilisemaks ning hirmunumaks. Ei aita ka puänt, mis oli küll ootamatu, kuid see-eest võrdlemisi jabur.

Koerad/Canis
Hispaania

See must-valge stoppkaadris üles võetud post-apokalüptiline film jutustab isast ning pojast, kes elavad üksikus majas, mida piiravad nälginud metsikud koerad. Ilma ühegi sõnata suudab film anda edasi kogu tegelaste emotsioonispektri ning üllatada vaatajaid ääretult südamliku looga. Ilmselt oma suurepärase sünguse, brutaalsuse ning vaataja kõnetamisega, sai see film ka HÕFFil lühifilmide võistluses võidu.



Surma narrides – õpetus/ Mocking death – Tutorial
Prantsusmaa

Surm on midagi, mida ei saa vältida – seega tuleb selle üle nalja visata! Pranstlased on saanud hakkama suurepärase vaimuka klipiga, mis õpetab, kuidas kõige mõistlikum on surma vältida. Õnneks on see netti üles riputatud, mistõttu saab igaüks seda ise kaeda. Igati asjalikud 3 minutit.



Kummitusrong/Ghost Train
Iirimaa, Soome

Väga mõnusa atmosfääri ning süžeega lühifilm, kus kaks venda saavad igal aastal kokku, et mälestada oma kadunud sõpra, kes jäi nooruses mahajäetud lõbustusparki külastades kummitusrongi lõksu. Film sai rahastust nii Iiri kui ka Soome filmiliidult ning antud raha on siin hästi ära kasutatud. Mõnusalt on välja joonistatud vendadevahelised pinged ning kogumulje on ääretult kõhe ning elutruu.



Isamees/Best Man
Rootsi

Teel pulma leiab isamees oma auto alt raskelt haavatud mehe. Mees muretseb aga rohkem pulma hilinemise kui ligimese elu pärast, kuid karmal on isamehe jaoks omad plaanid. Mõnusalt humoorikas lühifilm, mis tõstis suunurgad rõõmsalt ülespoole.

Best man

Toores Liha/La Carne Cruda
Hispaania

Üpriski häiriv film taas kord kannibalismiteemadel. Hanselil, kes kannatas nooruses palju oma türannist ema tõttu, on ääretu iha inimliha järele, mis ei taha kuidagi üle minna. Viimases hädas lõikab mees maha oma sõrme ning praeb selle ära. Väike sõrm aga ei rahulda isu just kauaks. Seepärast asub mees otsima inimest, kes oleks nõus ärasöömisega. Võrdlemisi jabur film kogub aga lõpupoole järjest tuure, kuid lõpp tekitab palju küsimusi ega jäta õiget mekki.




Kaastundeavaldus/My Condolences
Eesti

Väga meeldiv oli taas leida võistluselt ka Eesti filmi, mis üllataval kombel oli väga mõnusalt tehtud. Kanepikasvatajatest perekonda tabab halb üllatus, kui peretütar toob nende kõrvalisse häärberisse võõra noormehe. Ema initsiatiivil hakkavad nad jälgede segamiseks lihtsaid maainimesi etendama, kes surnud naabrinaisele kaastundeavaldust kirjutavad. Mõnusa huumoriga vürtsitatud filmi ainukeseks miinuseks on üpriski segane ning niru lõpp.

Filmi leht Eesti filmi andmebaasis

337dee13f75afd0422c5d602818a74d744da4ca8

Ka võistlusväline lühifilmide programm pakkus põnevust. Ära tuleks kindlasti märkida ülijaburat romantilist komöödiat „Tommy Chaos ja Stacey Dangeri elu ja surm/The Life and Death of Tommy Chaos and Stacey Danger“ ning düstoopliku diktatuuri pühendunud kodanikust rääkivat filmi „Parem maailm/Better World“, mis näitas väga mõnusates toonides üliranget kontrolli rakendava ühiskonna ametniku maailma kokkuvarisemist vabaduse saabumisel. Üllatas ka eestlaste tehtud „Õnnelik lõpp“, mis lõi oma jaburuse ning haige huumoriga jalad alt.

13

Lühifilmi stsenaariumi konkurss

Jameson koostöös Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivaliga HÕFF korraldab lühifilmide konkursi. Võistluse eesmärgiks on leida üks suurepärane käsikiri.
Võistlus annab osalejatele võimaluse tutvustada oma käsikirja professionaalsele žüriile. Viis finalisti saavad auhinnaks rahvusvahelise tudengi- ja lühifilmide festivali Sleepwalkers passid ning parim saab filmi valmistegemiseks Jamesonilt 3000 euro suuruse auhinnaraha.
Selleks, et kõik huvilised saaksid oma stsenaariumikirjutamise ja filmitegemise oskusi viimistleda, korraldatakse Tallinnas ja Haapsalus ka vastavaid töötubasid. Samuti soovitame kõigil huvilistel osaleda aastaringsetel Sleepwalkersi töötubadel ja teistel üritustel.

Kuidas see toimib:
1. Võitja valib välja kolmeliikmeline professionaalsetest filmitegijatest koosnev žürii. Võitja kuulutatakse välja 2014. aasta oktoobris.
2. Kõik võistluses osalejad peavad olema täisealised.
3. Iga osalev filmitegija peab saatma oma filmi stsenaariumi, mis on maksimaalselt 15 lehekülge pikk. Tähtaeg: 14. august 2014.
4. Žürii valib septembri lõpuks välja viis finalisti, kes saavad tasuta pääsmed 2014. aasta Sleepwalkers filmifestivalile.
5. Peaauhinnaks on 3000 euro suurune auhinnaraha. Võitja on kohustatud pidama online-päevikut (tekst ja pildid filmi valmimise protsessist) alates võistluse võitmisest kuni filmi valmimise hetkeni. Seda ikka selleks, et saaksime filmi valmimisega kursis olla ja võitjale kaasa elada!
6. Filmi valmimise tähtaeg on 1. aprill 2015.
Võidufilmi näidatakse 2015. aasta Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivalil HÕFF. Kõik filmi valmimisega seotud võtmeisikud saavad endale HÕFFi passid.

Reeglid ja regulatsioonid:
1. Esitatav stsenaarium peab olema originaal.
2. Stsenaariumi maksimaalne pikkus on 15 lehekülge (A4).
3. Filmi pikkus peab olema vähemalt 15 minutit.
4. Tegemist peab olema žanrifilmiga – õudus, fantaasia või ulme.
5. Film võib olla ka animatsioon.
6. Võitja ja HÕFFi vahel sõlmitakse leping, mis garanteerib filmi õigeaegse valmimise. Filmi mitteõigeaegsel valmimisel on võitja kohustatud võidusumma tagastama.
7. Filmi alguses peavad olema kuvatud Jamesoni ja HÕFFi logod.
8. Võitja saab täiendava ajakava Sleepwalkersi eriüritustest, millest soovitame kindlasti osa võtta.
9. Online-päevikus peavad sisalduma Jamesoni ja HÕFFi logod.
10. Kõik kirjutised peavad olema eesti keeles.
11. Kõik käsikirjad peavad sisaldama nii stsenaristi kui ka režissööri nime.
12. Ühe inimese poolt esitatavate käsikirjade hulk ei ole piiratud.
13. Võistluse žürii, Jamesoni töötajad või perekond ei saa võistlusest osa võtta.
14. Igasugune stsenaariumiga seotud materjal, mis on eelnevalt võitnud auhindu teistel võistlustel, saanud toetust või muu tunnustuse osaliseks, ei ole aktsepteeritav.
15. Kõik käsikirjad peavad olema esitatud PDF-formaadis.
16. Jamesonil ja HÕFFil on õigus teha muudatusi võistluse regulatsioonides ning kohustus neist osalejaid õigeaegselt teavitada.

Ja nii lihtne see ongi. Kõik tulevased stsenaristid, kes on siiani kogunud oma kirjutisi lauasahtlisse ja need, kes on unistanud oma filmi tegemisest, kuid kellel on alati midagi olulisemat ees, siin on teie võimalus. Kui see kirjutis kõnetas teid, saatke oma käsikiri aadressile script@hoff.ee, meili pealkirjaga filmi nimi.
Reaktori tööle saab kaasa aidata igaüks! Saada oma jutt, artikkel, arvustus, uudisvihje, arvamus või muu kaastöö toimetuse aadressile toimetus@ulmeajakiri.ee.
© Kõik jutud on autorikaitse objekt, mille kopeerimine ja levitamine on autori nõusolekuta keelatud! (0.0580)